Clubs

CLUB NAME CLUB ADVISOR MEETING DAYS & TIMES
Archery Club Jon Nelson Weekly on Wednesday, 6:30 - 7:30 AM (Aux. Gym)
Art Club Kathy Griffey Weekly on Tuesday & Thursday, 2:30 - 3:30 PM (Room 512)
ASB Jared Prince Weekly during Study Sessions (Room 403)
Astronomy Club John Goar Last Tuesday of each month, 2:30 - 3:30 PM (Room 407)
Athletic Medicine Julie Leslie 2nd Wednesday of each month during study session (Room 804)
Band Leadership Bryce Adams Last Wednesday of each month, 8:00 - 8:40 AM (Band Room)
Choir Sylvia Cauter 1st Monday of each month, 2:30 PM (Room 800)
DECA Ryan Ferenci Weekly on Monday, 2:30 PM (Room 311)
Drama Club Skip Kongela 2nd Tuesday & 4th Thursday of each month, 2:30 PM (Rm 312)
Fashion Club Skip Kongela Weekly on Tuesday, 2:30 PM (Room 402)
FBLA Tina Smallbeck Weekly on Tuesday, 2:30 - 4:00 PM (Room 702)
FFA Ellie Rider 1st & 3rd Thursday of the month, 2:30 PM (Room 602)
Green Team Dave Mundy Weekly on Thursday, 2:30 - 3:30 PM (Room 603)
GSA Jill Davidson Weekly on Tuesday, 2:30 - 3:30 PM (Room 109)
Hiking Club Catherine Campbell Weekly on Wednesday, 1:30 - 2:30 PM (room 404)
Interact Club Lisa Schuchart Weekly on Tuesday, 2:30 PM (Library)
Jesus Club Josie Pagaard Weekly on Tuesday, 2:30 - 3:00 PM (Main Office)
Key Club Miriam Foley Weekly on Friday, 2:30 PM (Room 110)
Lacrosse Xan Kemp * Please contact Ms. Kemp for meeting info
LEO Club Stephen Nolet Weekly on Thursday, 2:30 PM (Room 511)
Maker's Club Eric Nieland every other Tuesday after school, 2:30 - 4:00 PM (Room 700)
National Honor Society Nick Elmquist 2nd Tuesday of the month, 2:30 PM (Commons)
NK Connections Cessy Adame-Watson 3rd Tuesday of the month, 2:30 PM (Counsleing Office)
NK Freestyle Robert Gomez Weekly on Tuesday & Thursday, 6:00 PM (Aux Gym) - Spring only
NK Wildlife Club Kevin Eyer Weekly on Thursday, 2:30 - 3:30 PM (Room 104)
Psychology Club Nick Elmquist * Please contact Mr. Elmquist for meeting info
Rocket Club Eric Nieland every other Tuesday after school, 2:30 - 4:00 PM (Room 700)
Science Olympiad John Goar 1st & 3rd Monday of each month, 2:30 PM (Room 407)
Sign Language Club Debbie Deerwester Weekly on Monday, 2:30 - 3:00 PM (Room 301)
Ukulele Club Travis Rider Weekly on Monday, 2:30 - 3:15 PM (Room 105)
Video Club/ASB News Tina Smallbeck Weekly on Monday & Tuesday (Room 702)
Yearbook Tina Smallbeck Weekly on Thursday, 2:30 - 3:30 PM (Room 702)